Kamenná vína
Vinný kámen – dle Jaroslava Samsona
majitele Rodinného vinařství U Samsonů
Vinný kámen vzniká ve víně reakcí silně disociované kyseliny vinné s draslíkem, jehož zdrojem jsou látky získané z půdy nebo disiřičitan draselný (pyrosiřičitan), používaný při výrobě vína jako konzervant.
Disociace je děj, při kterém dochází ke štěpení komplexů molekul nebo solí na menší molekuly nebo ionty.

Hydrogenvinan draselný. Chemický vzorec KC4H5O6
Vinný kámen neboli hydrogenvinan draselný je draselná sůl kyseliny vinné přítomná ve víně, jejímž vysrážením vzniká krystalický zákal ve formě jemného sedimentu.
Vinný kámen se vysráží ve víně, když je vystaveno nižším teplotám. Na dně lahví tvoří drobné krystalky, někdy i velké shluky. Moderní teorie říká, že nemá vliv na chuť ani na vůni, ale může působit na estetický dojem z vína. Vlastnosti vína neovlivňuje a ve většině vinařských zemí ho nepovažují za závadu.
Vínomilci a vinné diamanty aneb když z vína vypadne vinný kámen
Je to krystalický zákal viditelný okem jako jemný sediment či větší krystalky. Jeho přítomnost kvalitu vína nesníží, ale některé vínomilce by mohl připravit o estetický zážitek ze sklenky vinného moku. Zejména u červených vín obsahují krystalky vinného kamene i barviva a v některých případech mají podobu jemného, avšak hustého, temně vínově zbarveného sedimentu, který může nezkušeného konzumenta lehce vyděsit. U červených vín se však tento sediment hromadí až během delšího období. Naproti tomu u bílých vín, která se často podávají chlazená, je výskyt drobných průsvitných krystalků podobající se skleněným střípkům, někdy nazývaných též vinné diamanty, mnohem častější. Naštěstí je lze jednoduše odstranit dekantováním.

Předkové vinaře vždycky říkali: „Jaro pamatuj si. Dobře zavíněný sud dělá dobrý víno“. Mysleli tím sud s vinným kamenem, který je součástí jak vína, tak jeho obalu. V dobrých letech víno více obohacuje sud vinným kamenem a v horších letech dokáže kvalitně zavíněný sud zlepšit vlastnosti vína. Obecně řečeno – pokud se ve víně objeví jakýkoliv sediment (kal, vinný kámen apod.) a má pozitivní vliv na vlastnosti vína, je to spíš důkaz šetrné výroby a vysoké kvality než naopak. Takové víno si zaslouží dobrou přípravu před konzumací, např. dvoufázovou dekantaci.