Naše vína


Vážený milovníku vína, právě máte možnost získat plody našeho rodinného vinařství. Jedná se o řadu vín, vybraných z těch nejzajímavějších tratí a obcí Velkopavlovické vinařské podoblasti, oblast Morava, ČR. Zapojili jsme se do projektu Vína z Moravy, vína z Čech a vína označujeme jeho logem. Pro zvlášť náročné konzumenty máme připravena archivní vína v našem archívním sklepě, u kterých před konzumací doporučujeme provést odbornou dekantaci. Věříme, že naše víno podtrhne Vaši slavnostní příležitost a jedinečný someliérský zážitek.
Prezentace vína – víme, že základem kvalitního vína je zdravý hrozen ve vinici. V našem rodinném vinařství je tradičně kladen důraz na šetrnou práci s hrozny, při sklizni i při jejich dalším zpracování ve sklepě. Naše filozofie je kvalita a harmonie. Naše motto „Vína tradičních odrůd“. Vína v sobě nesou charakter místa a umožňují vyrábět produkt určený pro dlouhodobou archivaci. Nejstarší víno v našem sklepě je Veltlínské zelené, ročník 1949, svatební víno rodičů. Doménou našich vín je snaha vytvořit dokonalou harmonii i ve všech smyslech a nevšední someliérský zážitek při jejich konzumaci.
Chceme, aby vše co vyrobíme v sobě neslo laskavou péči vinohradníka i precizní práci sklepmistra, který proměňuje hrozny ve víno tak, abyste našli vše co nám dává naše krásná krajina. Pestrou škálu vůní, chutí, žár i pohlazení. Naše vína najdete ve vybraných vinotékách, gastronomických zařízeních a u privátních zákazníků. Nabízíme možnost výběru přímo ve sklepě.
Naše etiketa
Malířova sluncem prozářená paleta barev podzimu, roztočená po vnitřní straně božského poháru, mající v hroznech sílu země, vinného keře a lásku vína tvůrce, přecházející v jiskrné barvy lahodného moku, snoubícího se s úžasnou harmonií a duchem oblasti kde bylo vyrobeno v symbióze s tradicemi a generacemi rodinné firmy.
Doporučená teplota vína
Bílé víno a klarety: 10-15 °C
Červené víno: 15-20 °C
Růžové víno: 8-10 °C
Teplota vína je velmi důležitá a významně ovlivňuje jeho celkovou chuť a dojem. Dobře vychlazený nápoj a víno především nás má osvěžovat a podtrhovat jeho vlastnosti při konzumaci.
Nabídka vín

Bílá vína
Růžová vína
Červená vína
Další produkty vinné révy
Ocenění vín
Velmi si vážím společného úspěchu s mým otcem a to je získání diplomu od Ústředního výboru ČZS Praha, z Celosvazové výstavy vín v Uherském Hradišti v roce 1984, za odrůdu Neuburg 1982.Z poslední doby to jsou zase společné úspěchy s mým synem a to je například bronzová medaile z Mikulovských vinných trhů 2009, za odrůdu André 2008.
1
Vzhled – seznámení s vínem
Zrakem posuzujeme čistotu, barvu a viskozitu vína. Víno by mělo být čiré, bez jakýchkoliv matných či zakalujících tónů. Barva vína vypovídá o jeho stáří, původu, odrůdě, způsobu zpracování a také o vyzrálosti hroznů. Sklenici držte za stopku nebo za patu, jedině tak objektivně posoudíte kvalitu daného vína.
2
Vůně – práce se sklenicí.
Předtím než si k vínu přivoníte, je potřeba sklenicí zakroužit. Tímto elegantním pohybem zajistíte provzdušnění vína, zvýšení koncentrace aromatických látek ve sklenici a také zjistíte na vnitřní straně sklenice viskozitu vína. Viskozita závisí zejména na obsahu extraktu vína, alkoholu a zbytkového cukru.
3
Vůně – přičichnutí.
Čich je možná nejdůležitějším smyslem při hodnocení vína. Při posuzování vůně je potřeba vsunout nos hluboko do sklenice. Jedním
silnějším nadechnutím zachyťte maximum aromatických látek a snažte se je identifikovat. Nejdůležitější je první dojem po nadechnutí, kdy máte čichové buňky nejcitlivější. Při častém přivonění dochází k snížení citlivosti vašich čichových receptorů. Každé víno má své typické aromatické látky, které jsou dány odrůdou, fermentací a zráním vína v sudu a lahvi.
4
Chuť – ochutnání.
Do úst si vezměte asi tolik vína, kolik by se vešlo na polévkovou lžíci a posuzujte jej dle několika hledisek. V chuti hodnotíme intenzitu
chuťového vjemu – bezprostředně poté, co se víno dostane do úst, čistotu chuti – přítomnost či nepřítomnost rušivých tónů, kvalitu chuti – obsah a harmonii příjemných a typických chutí vína a také dochuť – délku trvání chuťového vjemu po polknutí nebo vyplivnutí.
5
Chuť – technika.
Víno v ústech hezky poválejte po celém jazyku tak, aby se dostalo na všechny chuťové pohárky, tedy čtyři základní chuťové směry: sladkou, slanou, kyselou a hořkou. Poté si můžete přisrknout trochu vzduchu, tím se uvolní další aromatické látky, které jsou vnímány i v nose. Doba, po kterou byste měli mít víno v ústech, je cca 10 sekund.
6
Chuť – závěr.
Po posouzení všech chuťových vjemů máte dvě možnosti co udělat s vínem v ústech. První možnost hojně využívána degustátory je, že ho
vyplivnete do nádoby pro tento účel stvořené, z důvodů koncentrace a profesionálního přístupu. Druhá možnost je polknut a vychutnávat si požitek z výborného vína až do konce. Po vyplivnutí či polknutí vína sledujeme dochuť a perzistenci. Chuťové pohárky můžete neutralizovat pramenitou vodou nebo bílým pečivem.
Slovníček degustátora
Aroma vína
Aroma vína je soubor látek přírodního původu pocházející z hroznů, které jsou obsaženy ve víně a které lze senzoricky zachytit při čichové a chuťové zkoušce.
Cuveé
Víno, pro jehož výrobu bylo použito dvou nebo více odrůd révy vinné či ročníků.
Dekantace
Oddělení čistého vína v láhvi od usazeného depotu (usazenin v láhvi) přelitím do karafy nebo jiné nádoby.
Dochuť vína
Je soubor tónů chuti, které vystoupí až na závěr celkového chuťového vjemu a které mohou být odlišné od vjemů počátečních.
Extrakt
Veškeré látky zůstávající po odpaření vody a alkoholu z určitého množství vína – cukry, kyseliny, minerální látky, třísloviny, barviva, glycerin, bílkoviny. Množství extraktu kolísá podle odrůdy, ročníku a vyzrálosti hroznů.
Hutné víno
Víno pevné struktury, dostatečného extraktu, vyrovnané viskozity, výraznějšího charakteru. O velmi hutných vínech se říká, že se dají kousat.
Jiskra vína
Výraz pro nejvyšší čistotu vzhledu vína.
Kořenité víno
Víno bohaté na aromatické látky připomínající koření (skořice, vanilka, lékořice …).
Kulaté víno
Víno s dostatečnou plností, která je projevem vyššího obsahu alkoholu, extraktu a úměrných kyselin se jeví jako velmi vyrovnané ve všech složkách a přitom žádná nevyniká.
Láhvová zralost
Po naláhvování se víno v láhvi dále vyvíjí do stavu optimální zralosti, což závisí na odrůdě, jakostní kategorii, teplotě uložení a kvalitě i délce korkové zátky.
Ovocité víno
Víno s příjemným charakterem ve vůni i v chuti připomínající ovoce.
Perzistence
Délka dochuti, tedy jak dlouho cítíme chuťový vjem po polknutí vína.
Ročník vína
Pro jakost vína má rozhodující vliv nejen odrůda, poloha, půda, způsob zpracování hroznů, ale i rok sklizně hroznů a jeho povětrnostní podmínky během vegetace a hlavně v jejím závěru.
Řízené kvašení
Řízené kvašení je soubor opatření v technologii výroby, které vedou k co nejvyšší kontrole a ovlivňování všech procesů při kvašení.
Robustní víno
Velmi extraktivní, plné víno s vyšším obsahem alkoholu.
Sametové víno
Hebké, hladké, jemné, většinou červené víno, příjemně pitelné díky vyzrálosti tříslovin
Svěží víno
Svěží jsou většinou mladá vína, která obsahují zbytky oxidu uhličitého a mají dostatečné množství příjemných kyselin a primárních aromatických látek, které svěžest podtrhují.
Vinný kámen
Vzniká reakcí kyseliny vinné s draslíkem. Vysráží se během kvašení moštu a pokračuje ve víně. Může se vysrážet i ve víně naláhvovaném, což není závadou v chuti vína – naopak bývá známkou vyššího extraktu a šetrného zpracování.
Vyvážené víno
Plné víno, u kterého jsou všechny složky v dokonalé harmonii.
Zbytkový cukr
Je cukr, který neprokvasil a zůstal ve víně. Podle výše zbytkového cukru se rozeznává víno suché, polosuché, polosladké a sladké.